This event has ended. Visit the
official site
or
create your own event on Sched
.
2016 Northwest Folklife Festival
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
Performers
Attendees
Search
or browse by date + venue
Community Jam
Dance Performance
All
206 Zulu Showcase
Arabic Persian and Central Asian Dance
Arts Corps Showcase
Bollywood Showcase
Festival Sundiata Showcase
Filipino Showcase
Hawaiian Showcase
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Mexican Folkoric Dance Show
Morris Dance Showcase
Morris Dance in the Promenade
Peruvian Dance Showcase
Queen of the Hill: Presented by UW Hip Hop Association and 206 Zulu
Romanian Showcase
Scandi Performance Dance
Underbelly: Tribal Fusion Bellydance Showcase
Youth Bollywood Dance
Film
Music & Dance Showcase
All
40th Anniversary Celebration
Croatian Showcase
Iranian Showcase
Japanese Showcase
Polish Showcase
SEEDArts Showcase
Tahitian Showcase
Turkish Showcase
Ukrainian Showcase
Music-Dance Workshop Application
All
Kirtan Chanting
Seattle Symphony - Lullaby Project
Music Performance
All
91.3 KBCS Acoustic Showcase
A Bailar! Latin Dance Party
Aquarela Do Brasil: Brazilian Showcase
Balkan Misfits Party
Beats
Bluegrass on the Green
Bushwick Book Club Seattle Presents: Original Music Inspired by 'Dr. Seuss'
Centrum Presents: Voice Works Duets
Contemporary A Cappella Musicians' Institute Showcase
Creative Advantage
EMP's Sound Off! Showcase
Ear to the Ground: Indie Roots: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Emerald City Songwriter Circles
Empresses New Groove
Evan Flory-Barnes presents Seattle-Folk Music
Festival Sundiata Showcase
Fiddle Showcase
Folk
Friday Night Blues: Sponsored by Seattle Pipeline
Gospel Showcase
Greater Seattle Choral Consortium Concert
Groove Dance Party
Heavy Vibes
Highland Pipes Show
Honk! Showcase
Hot Strings and Pickin' Bluegrass
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Jack Straw Cultural Center Showcase
Kickin' Up Dust Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Kindiependent Show: Sponsored by ParentMap
Kinfolk: Ancient Voices: Sponsored by KEXP 90.3 FM
KlezFest
Labor Show
Laissez Les Bons Temps Rouler: Cajun and Zydeco Music
Latin Lounge Showcase
Lively Bluegrass Music
Maple Folk Show
Maritime Showcase
Mo Jams at Folklife
Mountain Music
Next Generation: Indie Roots
Nordic Voices
Northwest Stringband Throwdown
Québécois Showcase
Raisin A Ruckus
Redefined: Sponsored by KEXP 90.3FM
Reggae Rising Party
Rhapsody Showcase
Rhymes and Vibes
SEEDArts Showcase
Seattle Living Room Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Seattle Opera Presents Our Earth
Seattle Symphony - Lullaby Project
Second Inversion Showcase
Slavic Voices
Songs from Hawaii
Songs: The Soul of Bluegrass (A Concert in Memory of Hazel Dickens)
Songwriters in Seattle
Southeast Seattle Community Youth Orchestra
Sunday Juggin'
Taiko Show
The Acoustic Lounge
The Big Jewish Show
The Essences: Expressions of Africa Through Hip Hop and Beyond
The Power of Human Voice Showcase: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
The Soul of Emerald City: Presented by Festival Sundiata
The Vera Project Presents
Treefort Music Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Underwood Stables Show: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Voices from Around World
Voices from South India
Voices from Southern India
Young Grass Showcase
Narrative-Storyteller
All
26 Songs in 30 Days Showcase
Crankie Festival
Ghost Stories
Jack Straw Presents
Liars' Contest
Monday Storytelling
Ringside Slam Showcase
Seattle Arts & Lectures Presents the Seattle Youth Poet Laureate
Singin' Stories
Standup Comedy Showcase
Stories for the Whole Family
Panel Discussion
Participatory Dance
All
Balkan Dance
Cajun & Zydeco
English Country Dance
Evening Blues Dance
Family Dance
Family Dance Workshop
Friday Cajun Roadhouse
Friday Evening Contra
Friday Opening Contra
High School Swing Dance
Hot Squares
International Folkdance Party!
Irish Country Dance
It's a Polka Party!
Jazz Age Partner Dance
Modern Western Square Dance
Monday Afternoon Contra
Monday Closing Contra
Monday Morning Contra
Polka Dance
Rhythms & Moves of African Dance
STG Presents
Salsa Dance
Saturday Afternoon Contra
Saturday Morning Contra
Saturday Night Contra Dance
Scandinavian Dance
Scottish Country Dance
Singing Squares
Sunday Afternoon Contra
Sunday Morning Contra
Sunday Sunset Contra
Swing! Swing! Swing!
Tango Dance
Tractor Tavern Square Dance
Waltz Showcase
West Coast Swing
Western Swing and Country Barnburner
Zwiefacher Dance Showcase
Participatory Singing
Special Event
All
Coolout Network: 25th Anniversary
Genre
Africa - MUSIC
Africa- DANCE
Americana
Annual Cultural Focus Group
Asia - MUSIC
Australia-New Zealand - MUSIC
Bluegrass
Blues
British Isles-Ireland - DANCE
British Isles-Ireland - MUSIC
Cajun-Zydeco
Caribbean-Reggae
Central-Eastern Europe & Balkan - DANCE
Central-Eastern Europe & Balkan - MUSIC
Children's Programs - Hands on Activities
Children’s Programs - DANCE
Children’s Programs - MUSIC-CHORAL
Choirs-Vocal
Choirs-Vocal Groups
Contemporary Folk Music
Contemporay R&B - Soul-Funk
Contra-Square Dance Band
Country Western
Film
Folk Punk
Folk Rock
Gospel
Greater Middle East-North Africa - DANCE
Greater Middle East-North Africa - MUSIC
Hip Hop
Hip Hop - DANCE
Indie
International Folkdanc Band-Perrfomance
Jazz
Jazz - DANCE
Jewish-Israel - MUSIC
Jugband
Latin America - DANCE
Latin America - MUSIC
Maritime
Misc. Instrumental
Native American - MUSIC
Old Time Music
Panel
Panel Discussions
Parade Group-Marching Band
Polynesia-Hawaii - DANCE
Polynesia-Hawaii - MUSIC
Scandinavia-Baltic - DANCE
Scandinavia-Baltic - MUSIC
School Ensembles
Singer-Songwriter
South Asian - DANCE
Southeast-East Asia - DANCE
Special Events
Spectacle-Circus Arts
Storytellers
Theater-Musical Theatre
Traditional American DANCE
Traditional North American Folk Music
Uncategorized
Western Europe - DANCE
Western Europe - MUSIC
World-International - DANCE
World-International - MUSIC
Program
Cultural Focus
Indie Roots
Youth & Family
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Performers
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
arrow_back
View All Dates
Monday
, May 30
Armory Court Stage
11:00am •
Troupeau Acadien
12:00pm •
Zydeco Rex
1:00pm •
Gansango Music & Dance
3:00pm •
Savoy Swing Club Performance Troup
3:15pm •
The SpeakEasy Band
4:00pm •
Savoy Swing Club Performance Troup
4:15pm •
MoodSwings Jazz Band
6:00pm •
Salsa N' Seattle Performance Team
6:20pm •
Buena Vibra Sextet
7:10pm •
Ashleigh Cho + Johnny Bravo
7:20pm •
Gustavo El General
Armory Loft - Dance Workshops
11:00am •
Introduction to Tribal & Fusion Bellydance
12:00pm •
Fun with Argentine Tango
1:00pm •
Caravan: Dances of the Arab World
2:00pm •
West African Dance from Guinea
3:00pm •
Appalachian Flatfooting
Armory Loft - Music Workshops
11:00am •
Mad Lib Songwriting
12:00pm •
Beginning Western Swing for guitar players
1:00pm •
Bulgarian Traditional Singing taught by Grandma Penka Encheva
2:00pm •
Emerald City Songwriter Circles
Back Porch Stage
11:00am •
No Ice
11:45am •
The 3 D'vas
12:30pm •
Radiator Charlie’s Mortgage Lifters
1:15pm •
The Neighborhood Boys
2:00pm •
Dan Foster
2:45pm •
Sheryl Wiser
3:30pm •
Jim Page
5:00pm •
Rockland Moran
5:45pm •
Missi & Mister Baker
6:30pm •
Wild Within
Boeing Green
11:00am •
Open Irish Traditional Music Session
12:00pm •
The Power of the Human Voice through American Song
1:00pm •
Open Old-Time Jam
2:00pm •
Jamming Bluegrass
3:00pm •
Traditional Folk Jamming
4:00pm •
Western Swing Jam
5:00pm •
Metis Gathering: President Dumont Honoring & Jam
Center Theatre
11:00am •
Anjali Music School
11:45am •
IPAP Seattle - Childrens Indian Classical Orchestra
12:30pm •
The Top Star Fiddlers
1:15pm •
Contemporary A Cappella Musicians' Institute (CAMI)
4:15pm •
Seirm
5:00pm •
Kilmany
5:45pm •
Scandinavian Singers
6:30pm •
The Swedish Women's Chorus
Cornish Courtyard
11:00am •
1000 Cellos
12:00pm •
Let's All Sing Favorite Yiddish Songs
1:00pm •
Folklife Sing Along
2:15pm •
Durufle Requiem
3:00pm •
Sing-Along Bach!
4:00pm •
Mozart Requiem Sing-A-Long
Discovery Zone Stage: Sponsored by ParentMap
11:00am •
Maggie Bennett
12:00pm •
The Creative Advantage presents, Eduardo Mendonça!
1:00pm •
Harmonizing on string and song with Hot Cider String Band
2:00pm •
Melody Institute
3:00pm •
Greater Seattle Choral Consortium Play Songs
4:00pm •
Leela Kathak
5:00pm •
School of Rock Seattle House Band
Exhibition Hall (International Dance Stage)
11:00am •
Serpanok
11:35am •
Barvinok - Ukrainian Dance Ensemble
12:10pm •
Nonesuch
12:45pm •
Enzian Schuhplattler
1:30pm •
Datina Folk Ensemble
2:05pm •
Datina Junior Folk Ensemble
2:40pm •
Fire & Ice Irish Dance Company
3:20pm •
Melody Institute
4:00pm •
Motley Feet
4:45pm •
Bonnie Dundee
5:30pm •
Zaphara's Middle Eastern Dancers
Fisher Green Stage: Sponsored by 91.3 KBCS
11:00am •
House of Tarab
11:45am •
Seffarine
12:30pm •
Peter McCracken and Laurel Bliss
1:10pm •
Squirrel Butter
1:50pm •
Roy and Chrissie Marshall
2:30pm •
Caleb Klauder & Reeb Willms
3:00pm •
26 Songs in 30 Days: Woody Guthrie's Columbia River Songs and the Planned Promised Land in the Pacific Northwest
4:30pm •
The Last Pub Sing
5:30pm •
Beth Hamon
6:10pm •
The Klez Katz
6:50pm •
The Debaucherauntes
7:30pm •
The Schmaltz Street Klezmer Band
Fisher Pavilion (Warren's Roadhouse)
11:00am •
Billbillies with Mike Richardson, Caller
11:45am •
Zydeco/Cajun Dance Lesson
12:00pm •
MJBD with Amy Wimmer, Caller
1:00pm •
Comhaltas Ceoltoiri Eireann with Jim Belcher, Caller
2:00pm •
Just Because, with Sherry Nevins & Suzanne Girardot Callers
3:00pm •
Riffraff with John Gallagher, Caller
4:00pm •
Purple Heys with Michael Karcher, Caller
6:00pm •
Les Capitaines du Jour with Carol Piening, Caller
7:00pm •
Ryan McKasson and Friends with Woody Lane, Caller
8:00pm •
Uncle Farmer with Lindsey Dono, Caller
Folklife Cafe: Sponsored by Seattle Channel
11:00am •
Paul Kara Ross
11:40am •
Linda Waterfall & Friends
12:20pm •
The Lonely Coast with Annie Ford
1:00pm •
Jennifer Ferris
1:30pm •
Jo Walter, Storyteller
2:00pm •
John Wasko
2:30pm •
Ingrid Nixon
3:00pm •
Roo and The Few
3:15pm •
Steve Church
3:30pm •
Val D'Alessio
3:45pm •
Todd Christoffel
4:00pm •
Jeremy Serwer
4:15pm •
Claire Michelle
4:35pm •
Tempered Gentleman
6:00pm •
Pongo Publishing
6:40pm •
Kermet Apio
7:15pm •
Jon Whalen
Fountain Lawn Stage
11:00am •
The Whizpops!
11:35am •
Recess Monkey
12:10pm •
The Not-Its!
12:45pm •
The Harmonica Pocket
1:20pm •
Brian Vogan and his Good Buddies
1:55pm •
Johnny Bregar
3:45pm •
Hillfolk Noir
4:30pm •
Rabbit Wilde
5:15pm •
Karl Blau
5:45pm •
Honk! Fest Parade
6:00pm •
VamoLá! Brazilian Drum & Dance Ensemble
6:45pm •
Artesian Rumble Arketra
7:30pm •
Chaotic Noise Marching Corps
Mural Amphitheatre: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
10:40am •
D20 Brass Band
11:00am •
Memorial Day Celebration: Seattle Fire Department Honor Guard with D20 Brass Band, music performance by David Maloney and University Presbyterian Gospel Choir
11:45am •
University Presbyterian Church Gospel Choir
12:15pm •
Jacqueine Echols
12:35pm •
Imago Dei Gospel Choir
1:00pm •
Michelle Lang & Still Water
1:25pm •
DaNell Daymon and Youth
1:45pm •
SpiritVision Mass Choir
2:10pm •
Total Experience Gospel Choir
3:00pm •
Ballard Sedentary Sousa Band
3:45pm •
KlezKidz
4:30pm •
Klez Chaos
6:00pm •
Wet City Rockers
6:45pm •
Juice Band
7:30pm •
The Highlife Band
8:15pm •
Clinton Fearon & Boogie Brown Band
Open-Air Dance Stage
12:00pm •
Melody Institute
1:00pm •
Royal Scottish Country Dance Society
2:00pm •
Nrityalaya Dance
3:00pm •
Zaphara's Middle Eastern Dancers
4:00pm •
Somali Youth and Family Club
5:00pm •
Gansango Music & Dance
6:00pm •
Sayaw
Rhythm Tent
12:00pm •
Boom Boom Diggy
1:00pm •
Voices of the Didgeridoo and You!
2:00pm •
Community Jam
3:00pm •
Rhythm Tent - Drum and Percussion Classes
4:00pm •
Afro Cuban & Puerto Rican Music
5:00pm •
Drumming & Dancing
6:00pm •
Open Drum & Dance
SIFF Film Center
12:00pm •
Beats of the Antonov
1:30pm •
The Columbia: America’s Greatest Power Stream
2:30pm •
This Baba: Songs of Our Families
Trad Stage
11:00am •
Ferrybound
11:40am •
Waterbound
12:20pm •
Sky in the Road
1:00pm •
Celtic Fire
1:45pm •
Celt Check!
2:30pm •
Dinas o Frain, 'The City of Crows'
4:00pm •
The Bobbers
4:50pm •
The Brothers Reed
5:30pm •
Erik Butterworth
6:10pm •
The Surly Goats
6:50pm •
Dram & Go
7:30pm •
Maggie's Fury
Vera Project/Gallery: Sponsored by Seattle Weekly
11:00am •
The Hoe & the Harrow
11:45am •
Close The Bombay Doors
12:30pm •
Devilwood
1:15pm •
Chad Bault
2:05pm •
Home Sweet Home
3:00pm •
Mo' Jam Mondays
6:00pm •
Crystal Desert
6:45pm •
The Salt Riot
7:30pm •
Destination Unknown
Timezone
2016 Northwest Folklife Festival
America/Los Angeles
Filter By Date
2016 Northwest Folklife Festival
May 27
-
30, 2016
Friday
, May 27
Saturday
, May 28
Sunday
, May 29
Monday
, May 30
Filter By Venue
Seattle, WA, United States
Sort schedule by Venue
Armory Court Stage
Armory Loft - Dance Workshops
Armory Loft - Music Workshops
Back Porch Stage
Bagley Wright Theatre
Boeing Green
Center Theatre
Cornish Courtyard
Cornish Playhouse
Discovery Zone Stage: Sponsored by ParentMap
EMP JBL Theatre (Narrative Stage)
EMP Sky Church: Sponsored by City Arts Magazine
Exhibition Hall (International Dance Stage)
Fisher Green Stage: Sponsored by 91.3 KBCS
Fisher Pavilion (Warren's Roadhouse)
Folklife Cafe: Sponsored by Seattle Channel
Fountain Lawn Stage
McCaw Promenade
Mural Amphitheatre: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
Open-Air Dance Stage
Rhythm Tent
SIFF Film Center
Trad Stage
Vera Project/Gallery: Sponsored by Seattle Weekly
Filter By Type
Community Jam
Dance Performance
All
206 Zulu Showcase
Arabic Persian and Central Asian Dance
Arts Corps Showcase
Bollywood Showcase
Festival Sundiata Showcase
Filipino Showcase
Hawaiian Showcase
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Mexican Folkoric Dance Show
Morris Dance Showcase
Morris Dance in the Promenade
Peruvian Dance Showcase
Queen of the Hill: Presented by UW Hip Hop Association and 206 Zulu
Romanian Showcase
Scandi Performance Dance
Underbelly: Tribal Fusion Bellydance Showcase
Youth Bollywood Dance
Film
Music & Dance Showcase
All
40th Anniversary Celebration
Croatian Showcase
Iranian Showcase
Japanese Showcase
Polish Showcase
SEEDArts Showcase
Tahitian Showcase
Turkish Showcase
Ukrainian Showcase
Music-Dance Workshop Application
All
Kirtan Chanting
Seattle Symphony - Lullaby Project
Music Performance
All
91.3 KBCS Acoustic Showcase
A Bailar! Latin Dance Party
Aquarela Do Brasil: Brazilian Showcase
Balkan Misfits Party
Beats
Bluegrass on the Green
Bushwick Book Club Seattle Presents: Original Music Inspired by 'Dr. Seuss'
Centrum Presents: Voice Works Duets
Contemporary A Cappella Musicians' Institute Showcase
Creative Advantage
EMP's Sound Off! Showcase
Ear to the Ground: Indie Roots: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Emerald City Songwriter Circles
Empresses New Groove
Evan Flory-Barnes presents Seattle-Folk Music
Festival Sundiata Showcase
Fiddle Showcase
Folk
Friday Night Blues: Sponsored by Seattle Pipeline
Gospel Showcase
Greater Seattle Choral Consortium Concert
Groove Dance Party
Heavy Vibes
Highland Pipes Show
Honk! Showcase
Hot Strings and Pickin' Bluegrass
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Jack Straw Cultural Center Showcase
Kickin' Up Dust Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Kindiependent Show: Sponsored by ParentMap
Kinfolk: Ancient Voices: Sponsored by KEXP 90.3 FM
KlezFest
Labor Show
Laissez Les Bons Temps Rouler: Cajun and Zydeco Music
Latin Lounge Showcase
Lively Bluegrass Music
Maple Folk Show
Maritime Showcase
Mo Jams at Folklife
Mountain Music
Next Generation: Indie Roots
Nordic Voices
Northwest Stringband Throwdown
Québécois Showcase
Raisin A Ruckus
Redefined: Sponsored by KEXP 90.3FM
Reggae Rising Party
Rhapsody Showcase
Rhymes and Vibes
SEEDArts Showcase
Seattle Living Room Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Seattle Opera Presents Our Earth
Seattle Symphony - Lullaby Project
Second Inversion Showcase
Slavic Voices
Songs from Hawaii
Songs: The Soul of Bluegrass (A Concert in Memory of Hazel Dickens)
Songwriters in Seattle
Southeast Seattle Community Youth Orchestra
Sunday Juggin'
Taiko Show
The Acoustic Lounge
The Big Jewish Show
The Essences: Expressions of Africa Through Hip Hop and Beyond
The Power of Human Voice Showcase: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
The Soul of Emerald City: Presented by Festival Sundiata
The Vera Project Presents
Treefort Music Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Underwood Stables Show: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Voices from Around World
Voices from South India
Voices from Southern India
Young Grass Showcase
Narrative-Storyteller
All
26 Songs in 30 Days Showcase
Crankie Festival
Ghost Stories
Jack Straw Presents
Liars' Contest
Monday Storytelling
Ringside Slam Showcase
Seattle Arts & Lectures Presents the Seattle Youth Poet Laureate
Singin' Stories
Standup Comedy Showcase
Stories for the Whole Family
Panel Discussion
Participatory Dance
All
Balkan Dance
Cajun & Zydeco
English Country Dance
Evening Blues Dance
Family Dance
Family Dance Workshop
Friday Cajun Roadhouse
Friday Evening Contra
Friday Opening Contra
High School Swing Dance
Hot Squares
International Folkdance Party!
Irish Country Dance
It's a Polka Party!
Jazz Age Partner Dance
Modern Western Square Dance
Monday Afternoon Contra
Monday Closing Contra
Monday Morning Contra
Polka Dance
Rhythms & Moves of African Dance
STG Presents
Salsa Dance
Saturday Afternoon Contra
Saturday Morning Contra
Saturday Night Contra Dance
Scandinavian Dance
Scottish Country Dance
Singing Squares
Sunday Afternoon Contra
Sunday Morning Contra
Sunday Sunset Contra
Swing! Swing! Swing!
Tango Dance
Tractor Tavern Square Dance
Waltz Showcase
West Coast Swing
Western Swing and Country Barnburner
Zwiefacher Dance Showcase
Participatory Singing
Special Event
All
Coolout Network: 25th Anniversary
Genre
Africa - MUSIC
Africa- DANCE
Americana
Annual Cultural Focus Group
Asia - MUSIC
Australia-New Zealand - MUSIC
Bluegrass
Blues
British Isles-Ireland - DANCE
British Isles-Ireland - MUSIC
Cajun-Zydeco
Caribbean-Reggae
Central-Eastern Europe & Balkan - DANCE
Central-Eastern Europe & Balkan - MUSIC
Children's Programs - Hands on Activities
Children’s Programs - DANCE
Children’s Programs - MUSIC-CHORAL
Choirs-Vocal
Choirs-Vocal Groups
Contemporary Folk Music
Contemporay R&B - Soul-Funk
Contra-Square Dance Band
Country Western
Film
Folk Punk
Folk Rock
Gospel
Greater Middle East-North Africa - DANCE
Greater Middle East-North Africa - MUSIC
Hip Hop
Hip Hop - DANCE
Indie
International Folkdanc Band-Perrfomance
Jazz
Jazz - DANCE
Jewish-Israel - MUSIC
Jugband
Latin America - DANCE
Latin America - MUSIC
Maritime
Misc. Instrumental
Native American - MUSIC
Old Time Music
Panel
Panel Discussions
Parade Group-Marching Band
Polynesia-Hawaii - DANCE
Polynesia-Hawaii - MUSIC
Scandinavia-Baltic - DANCE
Scandinavia-Baltic - MUSIC
School Ensembles
Singer-Songwriter
South Asian - DANCE
Southeast-East Asia - DANCE
Special Events
Spectacle-Circus Arts
Storytellers
Theater-Musical Theatre
Traditional American DANCE
Traditional North American Folk Music
Uncategorized
Western Europe - DANCE
Western Europe - MUSIC
World-International - DANCE
World-International - MUSIC
Program
Cultural Focus
Indie Roots
Youth & Family
Popular
Recently Active Attendees
BK
Becca Knox
Karen (K.G.) Anderson
Mark Chandler
Jaydra Perfetti
DC
Dianne Campbell
Claire Hummel
Stephen Hollingsworth
J
Jack
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by
Date
-
Clear filter
close
Dates
Friday
, May 27
Saturday
, May 28
Sunday
, May 29
Monday
, May 30
Venue
Armory Court Stage
Armory Loft - Dance Workshops
Armory Loft - Music Workshops
Back Porch Stage
Bagley Wright Theatre
Boeing Green
Center Theatre
Cornish Courtyard
Cornish Playhouse
Discovery Zone Stage: Sponsored by ParentMap
EMP JBL Theatre (Narrative Stage)
EMP Sky Church: Sponsored by City Arts Magazine
Exhibition Hall (International Dance Stage)
Fisher Green Stage: Sponsored by 91.3 KBCS
Fisher Pavilion (Warren's Roadhouse)
Folklife Cafe: Sponsored by Seattle Channel
Fountain Lawn Stage
McCaw Promenade
Mural Amphitheatre: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
Open-Air Dance Stage
Rhythm Tent
SIFF Film Center
Trad Stage
Vera Project/Gallery: Sponsored by Seattle Weekly
Session Type
Community Jam
Dance Performance
All
206 Zulu Showcase
Arabic Persian and Central Asian Dance
Arts Corps Showcase
Bollywood Showcase
Festival Sundiata Showcase
Filipino Showcase
Hawaiian Showcase
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Mexican Folkoric Dance Show
Morris Dance Showcase
Morris Dance in the Promenade
Peruvian Dance Showcase
Queen of the Hill: Presented by UW Hip Hop Association and 206 Zulu
Romanian Showcase
Scandi Performance Dance
Underbelly: Tribal Fusion Bellydance Showcase
Youth Bollywood Dance
Film
Music & Dance Showcase
All
40th Anniversary Celebration
Croatian Showcase
Iranian Showcase
Japanese Showcase
Polish Showcase
SEEDArts Showcase
Tahitian Showcase
Turkish Showcase
Ukrainian Showcase
Music-Dance Workshop Application
All
Kirtan Chanting
Seattle Symphony - Lullaby Project
Music Performance
All
91.3 KBCS Acoustic Showcase
A Bailar! Latin Dance Party
Aquarela Do Brasil: Brazilian Showcase
Balkan Misfits Party
Beats
Bluegrass on the Green
Bushwick Book Club Seattle Presents: Original Music Inspired by 'Dr. Seuss'
Centrum Presents: Voice Works Duets
Contemporary A Cappella Musicians' Institute Showcase
Creative Advantage
EMP's Sound Off! Showcase
Ear to the Ground: Indie Roots: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Emerald City Songwriter Circles
Empresses New Groove
Evan Flory-Barnes presents Seattle-Folk Music
Festival Sundiata Showcase
Fiddle Showcase
Folk
Friday Night Blues: Sponsored by Seattle Pipeline
Gospel Showcase
Greater Seattle Choral Consortium Concert
Groove Dance Party
Heavy Vibes
Highland Pipes Show
Honk! Showcase
Hot Strings and Pickin' Bluegrass
Incredible Dances of South Asia: Sponsored by NW Asian Weekly
Jack Straw Cultural Center Showcase
Kickin' Up Dust Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Kindiependent Show: Sponsored by ParentMap
Kinfolk: Ancient Voices: Sponsored by KEXP 90.3 FM
KlezFest
Labor Show
Laissez Les Bons Temps Rouler: Cajun and Zydeco Music
Latin Lounge Showcase
Lively Bluegrass Music
Maple Folk Show
Maritime Showcase
Mo Jams at Folklife
Mountain Music
Next Generation: Indie Roots
Nordic Voices
Northwest Stringband Throwdown
Québécois Showcase
Raisin A Ruckus
Redefined: Sponsored by KEXP 90.3FM
Reggae Rising Party
Rhapsody Showcase
Rhymes and Vibes
SEEDArts Showcase
Seattle Living Room Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Seattle Opera Presents Our Earth
Seattle Symphony - Lullaby Project
Second Inversion Showcase
Slavic Voices
Songs from Hawaii
Songs: The Soul of Bluegrass (A Concert in Memory of Hazel Dickens)
Songwriters in Seattle
Southeast Seattle Community Youth Orchestra
Sunday Juggin'
Taiko Show
The Acoustic Lounge
The Big Jewish Show
The Essences: Expressions of Africa Through Hip Hop and Beyond
The Power of Human Voice Showcase: Presented by Seattle Cancer Care Alliance
The Soul of Emerald City: Presented by Festival Sundiata
The Vera Project Presents
Treefort Music Showcase: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Underwood Stables Show: Sponsored by KEXP 90.3 FM
Voices from Around World
Voices from South India
Voices from Southern India
Young Grass Showcase
Narrative-Storyteller
All
26 Songs in 30 Days Showcase
Crankie Festival
Ghost Stories
Jack Straw Presents
Liars' Contest
Monday Storytelling
Ringside Slam Showcase
Seattle Arts & Lectures Presents the Seattle Youth Poet Laureate
Singin' Stories
Standup Comedy Showcase
Stories for the Whole Family
Panel Discussion
Participatory Dance
All
Balkan Dance
Cajun & Zydeco
English Country Dance
Evening Blues Dance
Family Dance
Family Dance Workshop
Friday Cajun Roadhouse
Friday Evening Contra
Friday Opening Contra
High School Swing Dance
Hot Squares
International Folkdance Party!
Irish Country Dance
It's a Polka Party!
Jazz Age Partner Dance
Modern Western Square Dance
Monday Afternoon Contra
Monday Closing Contra
Monday Morning Contra
Polka Dance
Rhythms & Moves of African Dance
STG Presents
Salsa Dance
Saturday Afternoon Contra
Saturday Morning Contra
Saturday Night Contra Dance
Scandinavian Dance
Scottish Country Dance
Singing Squares
Sunday Afternoon Contra
Sunday Morning Contra
Sunday Sunset Contra
Swing! Swing! Swing!
Tango Dance
Tractor Tavern Square Dance
Waltz Showcase
West Coast Swing
Western Swing and Country Barnburner
Zwiefacher Dance Showcase
Participatory Singing
Special Event
All
Coolout Network: 25th Anniversary
Other Filters
Genre
Africa - MUSIC
Africa- DANCE
Americana
Annual Cultural Focus Group
Asia - MUSIC
Australia-New Zealand - MUSIC
Bluegrass
Blues
British Isles-Ireland - DANCE
British Isles-Ireland - MUSIC
Cajun-Zydeco
Caribbean-Reggae
Central-Eastern Europe & Balkan - DANCE
Central-Eastern Europe & Balkan - MUSIC
Children's Programs - Hands on Activities
Children’s Programs - DANCE
Children’s Programs - MUSIC-CHORAL
Choirs-Vocal
Choirs-Vocal Groups
Contemporary Folk Music
Contemporay R&B - Soul-Funk
Contra-Square Dance Band
Country Western
Film
Folk Punk
Folk Rock
Gospel
Greater Middle East-North Africa - DANCE
Greater Middle East-North Africa - MUSIC
Hip Hop
Hip Hop - DANCE
Indie
International Folkdanc Band-Perrfomance
Jazz
Jazz - DANCE
Jewish-Israel - MUSIC
Jugband
Latin America - DANCE
Latin America - MUSIC
Maritime
Misc. Instrumental
Native American - MUSIC
Old Time Music
Panel
Panel Discussions
Parade Group-Marching Band
Polynesia-Hawaii - DANCE
Polynesia-Hawaii - MUSIC
Scandinavia-Baltic - DANCE
Scandinavia-Baltic - MUSIC
School Ensembles
Singer-Songwriter
South Asian - DANCE
Southeast-East Asia - DANCE
Special Events
Spectacle-Circus Arts
Storytellers
Theater-Musical Theatre
Traditional American DANCE
Traditional North American Folk Music
Uncategorized
Western Europe - DANCE
Western Europe - MUSIC
World-International - DANCE
World-International - MUSIC
Program
Cultural Focus
Indie Roots
Youth & Family
Popular